Suszenie, gruntowanie i szlifowanie tynków cementowo wapiennych

Wśród dostępnych na rynku rodzajów tynków wewnętrznych, najpopularniejszymi są: tynk gipsowy, wapienny i tynk cementowo wapienny, a także tradycyjne tynki gliniane. Przed dokonaniem wyboru, warto przyjrzeć się bliżej właściwościom tynków wapienno-cementowych, które kiedyś wyparte przez tynki gipsowe, obecnie znowu wracają do łask. Jak wygląda obróbka tego rodzaju tynków, jak długo schną, czym je zagruntować i jak wygładzić tynk cementowo wapienny– o tym w tym artykule.

Właściwości tynków cementowo-wapiennych

Tynk cementowo wapienny ręczny czy maszynowy to tradycyjny rodzaj tynku, który składa się z cementu, piasku i wody, a także wapna budowlanego. Obecnie dodatkiem do tej mieszanki są często uszlachetniacze, które decydują o właściwościach tego tynku i jego powrocie do łask inwestorów i wykonawców. Ten rodzaj tynku można stosować w pomieszczeniach i na zewnątrz, bez względu na wilgotność. Zaletą tego rodzaju tynków jest uniwersalność jeśli chodzi o wykończenie nawierzchniowe. A co na tynk cementowo wapienny można nanieść? Otóż można położyć tapetę czy nanieść gładź. Możliwe jest także malowanie tynku cementowo wapiennego. Czas obróbki tynków cementowo wapiennych wynosi kilka godzin.

Suszenie tynków cementowo-wapiennych

Ile schną tynki cementowo wapienne? Otóż czas schnięcia tynku cementowo-wapiennego, do uzyskania pełnej wytrzymałości, wynosi około trzydziestu dni. Długość procesu częściowego i całkowitego wysychania tego typu tynku zależy od różnych czynników, a w szczególności warunków cieplno-wilgotnościowych czy rodzaju tynkowanej powierzchni. Znaczenie ma tu także grubość tynku cementowo wapiennego.

Warto podkreślić, że po około tygodniu od nałożenia, tynk ten osiąga blisko trzy czwarte swojej wytrzymałości. Istotną czynnością w trakcie wysychania tynku cementowo-wapiennego jest jego właściwa pielęgnacja, a konkretnie utrzymywanie podwyższonej wilgotności w danym pomieszczeniu przez pierwszych kilka dni od nałożenia tynku. Z drugiej strony niezbędne jest też wietrzenie, aby samoistnie usuwał się nadmiar wilgoci, którą tynk oddaje schnąc.

Gruntowanie ścian cementowo-wapiennych

Nowe, świeżo nałożone i wysuszone tynki cementowo-wapienne wymagają przed malowaniem uprzedniego zagruntowania specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Gruntowanie tynku cementowo wapiennego powoduje bowiem wyrównanie chłonności tynkowej powierzchni oraz usuwa z tynku nadmiar piasku. Zatem w wyniku gruntowania uzyskamy zwarte podłoże, unikając późniejszych problemów, gdy nałożona zostanie farba na tynk cementowo wapienny. Ściana po gruntowaniu jest gładka i jednolita, ponieważ stosowane preparaty nie tylko poprawiają przyczepność tynku, ale także w niego wnikają i wiążą luźne cząstki. Otrzymana w ten sposób warstwa jest bezbarwna i przepuszcza parę wodną, zapewniając powierzchni oddychalność.

Jak szlifować tynki cementowo-wapienne?

Po nałożeniu tynku cementowo-wapiennego i jego wyschnięciu może zachodzić konieczność jego wygładzenia czy też szlifowania. Ten etap będzie można pominąć w sytuacji, gdy tynki zostaną nałożone bardzo starannie przez wprawnego i doświadczonego fachowca. Jeśli jednak jest to potrzebne, to jak wygładzić tynk cementowo wapienny? Otóż przeprowadza się w tym celu ręczne bądź maszynowe zacieranie za pomocą różnego typu pac.