Kompleksowa budowa domów – jak odpowiednio dobrać firmę?

Budowa własnego domu to z pewnością ogromne wyzwanie, a czasem zdarza się, że również olbrzymi stres. Właściciele biorąc na siebie cały ciężar inwestycji mogą na którymś etapie budowy jednak poczuć, że zadanie ich przerasta. Może zatem lepiej zdać się na wykwalifikowaną firmę, która zajmuje się kompleksową budową domów, zamiast budować samodzielnie, tzw. systemem gospodarczym?

Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, ponieważ z jednej strony budowa domu pod klucz to ogromne ułatwienie dla właściciela, ale z drugiej – koszt budowy domu pod klucz jest znaczny, zazwyczaj dużo wyższy niż przy budowie samodzielnej. Jeśli jednak rozważymy wszelkie za oraz przeciw i zdecydujemy się na budowę domów kompleksowo przez jedną firmę, warto poznać zasady wyboru odpowiedniej do tego celu firmy.

Referencje zadowolonych klientów

Rzetelną firmę, z którą dobrze się współpracuje w procesie budowy domu, polecają jej byli klienci. Większość firm budowalnych, czy to budujących kompleksowo, czy też świadczących osobno poszczególne usługi budowlane i remontowe, pozyskuje nowych klientów właśnie w drodze polecania. Warto zatem zrobić w pierwszej kolejności rozeznanie wśród znajomych, którzy być może korzystali z usług tego typu firmy, która zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych.

Warto także popytać na forach internetowych dedykowanych budującym własne lokum, lokalnie, np. pod hasłem kompleksowa budowa domów mazowieckie – o polecenie czy też opinię i doświadczenia z konkretnymi, wskazanymi przez nas firmami. Opinie o nieuczciwych czy też niesolidnych firmach trafiają do Internetu bardzo szybko i jeszcze szybciej się w nim rozprzestrzeniają. A jeśli już wybierzemy kilku potencjalnych wykonawców, warto poprosić o adresy ostatnich realizacji, aby sprawdzić jakość usług na własne oczy.

Porównanie kosztów i postanowienia umowy

Warto także poprosić o np. koszt budowy domu 90m2 pod klucz w kilku wybranych, polecanych firmach, a następnie porównać zestawienia kosztów oraz ich składniki. I chociaż kwota z kosztorysu ma znaczenie, nie warto wybierać ofert najtańszych, ale również najdroższych, bo te ostatnie wcale nie muszą iść w parze z jakością. Zdecydowanie też należy unikać firm, które nie chcą w ogóle podpisywać umowy, czy też takich, które nie zgadzają się na umieszczenie pełnego zakresu odpowiedzialności firmy. W razie ewentualnych niezgodności w wykonawstwie, włącznie z koniecznością wstąpienia na drogę sądową, tylko rzetelnie i szczegółowo spisana umowa będzie nas jako inwestorów chronić.

Fachowe doradztwo i gwarancja

Rzetelna, doświadczona firma, w oparciu o przygotowane przez nas wytyczne i wypowiedziane potrzeby będzie w stanie zaproponować inne rozwiązania, jeśli np. te przez nas wybrane okażą się zbyt kosztowne względem ich praktyczności. Najlepiej z pewnością doradzi firma, która ma na tym rynku długi staż i wykonała szereg tego typu zleceń, zajmując się budową domu pod klucz. Wówczas nie staniemy się wraz z naszym domem przysłowiowymi królikami doświadczalnymi dla dopiero uczącej się ekipy. Równie ważnym tematem jak sama budowa domy pod klucz jest udzielenie na nią przez firmę budowlaną gwarancji. Rzetelna, pewna swoich umiejętności firma, traktuje gwarancję jako kwestię oczywistą. Warto jednak dopytać o jej szczegóły – na jaki okres jest udzielana, a także co obejmuje.