Pompy zanurzeniowe (zwane też zatapialnymi) stosuje się w różnych sytuacjach. Ich wersje jednostopniowe przydają się do pompowania ścieków i szlamu, do odwadniania czy do ogólnego przemysłowego pompowania. Z kolei modele wielostopniowe używane są tam, gdzie dochodzi do pobierania wody pitnej, ale też spotkamy je chociażby w szybach naftowych. Dziś skupimy się na tym, jak naprawić pompy zatapialne stosowane w domach i instalacjach przydomowych.
Pompa zanurzeniowa – naprawa najczęstszych problemów
Gdy nasze urządzenie jest jeszcze objęte ochroną gwarancyjną, nie próbujmy go naprawiać sami. Skorzystajmy tu z serwisu producenta który fachowo oceni problem i go za darmo naprawi bądź stwierdzi, że sprzęt nadaje się wyłącznie do wymiany.
Gdy jednak produkt jest już po gwarancji i zanurzeniowa pompa nie chce ruszyć, możemy sami spróbować podjąć się diagnostyki i remontu.
Pierwszym elementem, który powinien pójść na nasz warsztat diagnostyczny, jest silnik. Mógł się on przegrzać w skutek niewłaściwego chłodzenia lub też doszło do przepięcia w instalacji elektrycznej. W obu przypadkach efektem może być przepalenie się silnika. W takim wypadku procesu zatapialne pompy wodne naprawa powinien zająć się fachowiec wyposażony w odpowiednie narzędzia specjalistyczne.
Pompa wirnikowa do szamba może przestać działać wtedy, gdy wokół jej wirników owiną się liczne ciała długowłókniste. Niestety, najczęściej dochodzi wtedy do zatarcia silnika, co jest związane z koniecznością jego wymiany na zupełnie nowy.
Dużo prostszą awarią jest zazwyczaj zerwanie przewodu zasilającego urządzenie. Należy wtedy odłączyć zasilanie i wymienić element na nowy. Nie łączmy zerwanych przewodów – w dłuższej perspektywie jest to niebezpieczne. Nawet wysokiej jakości zatapialna pompa do szamba eurotec opinie mająca najlepsze nie powinna być tak naprawiana. Szczelność i stabilność zasilania jest bowiem niezbędna nawet w sprzętach najwyższej klasy.
Oczywiście wyżej wymienione powody nie są to jedyne przyczyny awarii pomp zanurzeniowych. Jednak te występują zdecydowanie najczęściej. Gdy zauważymy innego typu objawy uszkodzeń – skontaktujmy się z fachowym serwisem naprawczym.