Naprawa pomp obiegowych

Lato się skończyło, nadchodzą chłodniejsze dni. Zaczynasz więc myśleć o tym, by uruchomić instalację centralnego ogrzewania. Włączasz system w standardowy sposób i okazuje się, że pompa obiegowa c o nie działa. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Z częścią, jeśli tylko masz podstawową wiedzę na temat tych urządzeń, poradzisz sobie sam, do części jednak będziesz musiał wezwać zawodowca.

Objawy zużycia pompy obiegowej co

Jak sprawdzić czy pompa obiegowa działa? Wystarczy uruchomić ją w tradycyjny sposób i zwrócić uwagę na to, czy system jej efektywny oraz czy pojawiają się poniższe objawy.

Jeśli po włączeniu pompa obiegowa Halm lub innej marki hałasuje, powody mogą być dwa: albo wał silnika zardzewiał, albo w wirniku znalazł się niepowołany przedmiot. By rozwiązać ten kłopot wyłączamy pompę, demontujemy ją, sprawdzamy wygląd wału i kilkukrotnie ręcznie obracamy wirnik. Jeśli w wirniku usłyszymy dźwięk obcego elementu, musimy go wyjąć, a potem profilaktycznie dokupić nowy filtr siatkowy. W przypadku rdzy przyda się pompy regeneracja w fachowym zakładzie.

A co jeśli wał pompy nie chce się obracać? Na szczęście w takiej sytuacji zazwyczaj nie jest konieczna wymiana pompy obiegowej co. Sprawdźmy najpierw czy w urządzeniu jest obecne odpowiednie napięcie oraz czy przyłączenie jest wykonane w odpowiedni sposób. Gdy napięcia nie znajdziemy, często wystarczy wymiana bezpieczników przepalonych w momencie niechcianego skoku napięcia.

Pompa obiegowa c o nie działa, nie uruchamia się? Na początku sprawdź, czy z przyłączem prądowym, przyłączeniem bezpieczników oraz faz, jest wszystko w porządku. Mogło zdarzyć się też tak, że uzwojenie silnika zostało przepalone – wtedy konieczna jest regeneracja pompy wody, przezwojenie silnika urządzenia.

Cieszysz się, że Twoja pompa obiegowa c.o. Halm się uruchomiła. Jednak mija kilka chwil i sprzęt samodzielnie się wyłącza. Potencjalne przyczyny? Okablowanie fazowe znajdujące się wewnątrz bloku zacisków może być. Lub styk bezpiecznika się utlenił i należy go wyczyścić z żużli.

System działa, ale występują w nim zbyt silne wibracje w trakcie pracy? Części do pompy obiegowej co, zwłaszcza łożysko, mogą być już zbyt luźne. W tym wypadku naprawa takiego elementu nie jest możliwe – należy go wymienić na nowy.

Natomiast w sytuacji, gdy z pompy wydobywa się hałas, ale jest on nieduży i dość nietypowy, konieczne jest odpowietrzenie pompy obiegowej co. By uniknąć problemu w przyszłości, wystarczy zainwestować w montaż odpowiednich odpowietrzników automatycznych.