Pompa do studni głębinowej

Jeśli Twój dom czy budynek gospodarczy nie są podłączone do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, musisz wybrać inny rodzaj zasilania obiektów w wodę. W takiej sytuacji jednym z częstych wyborów są pompy głębinowe. Ceny mają różne – są one zależne od rodzaju produktu, jego funkcjonalności i wydajności. Jednak w każdym przypadku najważniejsze jest to, by móc nimi skutecznie i bezproblemowo pobierać wodę ze studni głębinowej. Jak dokładnie działa powyższe urządzenie? Jak jest ono zbudowane? I ile musimy na nie wydać?

Jak pracują pompy głębinowe do wody?

Głównym elementem pompy omawianego typu jest zawsze wirnik diagonalny bądź promieniowy. To on odpowiada za wytworzenie różnicy ciśnień między dwoma stronami: tłoczną oraz ssawną. Dzięki wirnikowi zwiększony zostaje także moment pędu wody. Podsumowując: pompy wodne głębinowe są to po prostu pompy ciśnieniowe

A jak napędzany jest wirnik takiego urządzenia? Odbywa się to za pomocą elektrycznego silnika, za którego regularne schładzanie odpowiada przepływająca woda. Pompa do studni głębinowej instalowana jest w pionie, od razu na głębinowym silniku. Zależnie od potrzeb możemy zdecydować się na produkt zasilany jedną fazą bądź trzema fazami.

Co sprawia, że napęd silnika jest tu płynnie przenoszony na system łopatkowych silników? Jest to zintegrowane sprzęgło, które posiada każda pompa głębinowa do studni. Dalsze elementy całego systemy to elementy tłoczne, czyli tłoczne rurociągi złączone z konstrukcją podstawową poprzez gwint lub kołnierz.

Zadbajmy o to, by nasza pompa wody na działce była modelem nowoczesnym, działającym w pełni automatycznie. Taki sprzęt będzie posiadał dedykowany czujnik poziomu wody, a także odpowiednie bezpieczniki chroniące cały system przed przegrzaniem oraz spięciami. Zaawansowana konstrukcja wysokiej jakości odwdzięczy się nam swoją długoletnią bezawaryjnością.

Na koniec poruszmy bardzo istotną dla wielu kwestię: pompa wodna do studni – cena. Modele najprostsze kosztują już zaledwie kilkaset złotych. Te najbardziej rozbudowane, a zarazem najbardziej wydajne, to już jednak wydatek sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy opłaca się go ponieść? To zależy. Jeśli wybrane pompy do wody głębinowej będą intensywnie wykorzystywane przez wiele długich godzin, zasilając w wodę nie tylko mały dom, ale i całe gospodarstwo ogrodnicze lub to nastawione na produkcję zwierzęcą, zdecydowanie warto je kupić. Natomiast wtedy, gdy codzienna eksploatacja pompy będzie miała o wiele mniejszy wymiar – można swobodnie wybrać tańszą wersję produktu.