Symbole na wyrobach z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach życia i przemysłu. Dzięki swoim właściwościom, mogą nawet być wykorzystywane przy kontakcie z żywnością. Wymienić można ich kilka różnych rodzajów, które różnią się parametrami i stosowane są odmiennych okolicznościach. Dowiedz się, co znaczą podstawowe symbole znajdujące się na wyrobach z tworzyw sztucznych.

Oznaczenia na tworzywach sztucznych – co warto o nich wiedzieć?

Oznaczenia na pojemnikach z tworzyw sztucznych zawierają bardzo ważne informacje – między innymi informują użytkowników o tym, jak można je używać oraz z jaką temperaturą mogą mieć kontakt. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy pojemniki stosowane do żywności są wolne od szkodliwych związków. Jednym z najczęściej występujących symboli jest PET czyli poltereftalan etylenu. To bardzo popularne tworzywo sztuczne, z które produkuje się elementy jednorazowe takie jak kubki, butelki, talerze czy sztućce. Co ciekawe, służy on nawet od produkcji polaru. Innym rodzajem tworzywa sztucznego jest HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości – uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Z powodzeniem może służyć do przechowywania żywności. Wytwarza się z niego na przykład folie spożywczą, butelki na mleko czy inne pojemniki na żywność. Wykonane z niego opakowania nadają się do ponownego użytku. PVC to kolejny rodzaj tworzywa sztucznego, który jednak ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka – szczególnie w procesie spalania. Jego używanie obecnie jest ograniczone do minimum. Na opakowaniach można też znaleźć takie oznaczenia jak LPDE czyli polietylen niskiej gęstości oraz PP – polipropylen.

Inne oznaczenia na tworzywach sztucznych

Na opakowaniach z tworzyw sztucznych znajdują się różne ikonki, które informują użytkownika o tym, można je myć w zmywarce lub używać w mikrofalówce. Oznaczenie BPA Free świadczy o tym, że pojemnik nie ma w swoim składzie szkodliwego Bisfenolu A. Symbol piekarnika oznacza, że żywność w opakowaniu można podgrzewać w piekarniku. Niekiedy widoczny jest nawet zakres temperatur – warto brać go pod uwagę, ponieważ zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury mogą wpływać na wydzielanie się toksycznych substancji. Natomiast symbol śnieżynki świadczy o tym, że w danym pojemniku można przechowywać jedzenie w zamrażalniku. Oznaczenie kieliszka i widelca świadczy, że nadaje się on do kontaktu z żywnością. Jeszcze inne symbole informują o tym, czy dany wyrób nadaje się do recyklingu.