Odzież ochronna BHP na co dzień – gdzie się sprawdzi?

Odzież ochronna inaczej nazywana BHP ma za zadanie zabezpieczać pracownika przed urazem oraz innymi niebezpieczeństwami, które mogą spotkać go podczas wykonywanej pracy. Dla wielu osób to codzienny strój, w którym chcą czuć się dobrze oraz wyglądać schludnie i estetycznie. Wyróżnić można bardzo szeroki wybór ubrań ochronnych, a jego poszczególne elementy wybiera się w zależności od okoliczności pracy oraz potrzeb pracowników. Sprawdź, w jakich sytuacjach powinieneś mieć ze sobą odzież ochronną.

Co wchodzi w skład odzieży ochronnej?

Ubranie robocze to podstawowy środek ochrony, który stanowi skuteczne zabezpieczenie przed powierzchniowymi urazami, zabrudzeniami czy zjawiskami atmosferycznymi. W skrajnych przypadkach może zapobiec utracie zdrowia, a nawet życia. Strój BHP można podzielić na 3 główne klasy w zależności od rodzaju zagrożeń. Klasę I stosuje się przy niewielkim stopniu zagrożenia, takim jak brud czy deszcz. Ubrania BPH drugiej klasy mają za zadanie nie tylko chronić przed zabrudzeniami, ale też przed zagrożeniem życia i zdrowia – obejmują między innymi ubrania trudnopalne, odblaskowe czy antyelektrostatyczne. Natomiast ubrania BHP 3 klasy są przeznaczone do stosowania w ekstremalnych warunkach, na przykład w kontakcie z groźnymi substancjami chemicznymi, w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach lub podczas pracy na wysokościach. Co w praktyce można zaliczyć do ubrań roboczych BHP? Na przykład środki ochrony indywidualnej, takie jak okulary, kask czy nawet osłona całej twarzy w postaci przyłbicy. W czasie pracy w głośnym środowisku niezbędne jest zastosowanie nauszników. Natomiast praca z dużymi ciężarami wymaga zastosowania butów roboczych, które posiadają wzmocniony nosek chroniący palce przed urazem. Innym ważnym elementami odzieży ochronnej są rękawice ochronny. W niektórych zawodach wymagany jest nawet specjalistyczny kombinezon.

W jakich sytuacjach sprawdzi się odzież BHP?

Kiedy warto używać ubrań specjalnego zastosowania takiech jak odzież ochronna? Prawo polskie mówi, że należy to robić w dwóch przypadkach. W pierwszym, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, natomiast w drugim, jeżeli wymagają tego wymagania sanitarne, bezpieczeństwa lub technologiczne. Co ciekawe, w takich sytuacjach to pracodawca ma odpowiedzialność dostarczyć pracownikom odpowiednią odzież ochronną. W przypadku zaniedbań pod tym względem, nawet może zostać nałożona na niego kara. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używać odzież ochronną także w innych sytuacjach, na przykład podczas prac w domowym zaciszu lub na ogrodzie. Coraz więcej świadomych niebezpieczeństwa osób samodzielnie postanawia skomplementować odzież ochronną i używać podczas wykonywania różnego rodzaju prac.