Hale hybrydowe – zalety wielu technologii

Hale hybrydowe to hit współczesnego budownictwa przemysłowego. To nic innego, jak budynki tworzone z dwóch podstawowych elementów – prefabrykowanych części stalowych, ale też betonu. Konstrukcje wykonane w tej technologii łączą w sobie wiele zalet i są coraz chętniej stosowane. Dowiedz się, dlaczego oraz poznaj bliżej tę nowoczesną technologię.

Czym są wielkopowierzchniowe hale hybrydowe?

Hybrydowe hale najczęściej posiadają prefabrykowe słupy żelbetonowe, które stanowią ich konstrukcję główną oraz są mocowane do stóp fundamentowych poprzez systemy kotwiące. Na tych słupach przegubowo opierana jest konstrukcja stalowa dachu. Zazwyczaj składa się ona z dźwigarów kratowych i stężeń oraz z płatwi. Optymalny rozstaw słupów można osiągnąć za pomocą siatki o wymiarach 12 metrów na 24 metry. Tego rodzaju konstrukcje zapewniają dużą swobodę aranżacji wnętrza hal, które świetnie sprawdzają się jako centra logistyczne lub magazyny. W niektórych sytuacjach wielkopowierzchniowe hale mają konstrukcję żelbetonową – dzieje się tak najczęściej z powodów wymagań przeciwpożarowych. Jeżeli obiekt znajduje się blisko innej nieruchomości lub na granicy działki, niezbędne jest wykonanie ściany oddzielenia ppoż. o wysokiej odporności. Wtedy z prefabrykatów żelbetonowych zbudowana jest konstrukcja dachu i ścian. Kosz takiej inwestycji jest podobny do wykonania kratowych dźwigarów stalowych.

Zalety wielkopowierzchniowych hal hybrydowych

Hale hybrydowe to ekologiczne rozwiązanie, na które stawia coraz więcej przedsiębiorców. Posiadają one wiele zalet – między innymi ich koszt budowy jest relatywnie niski. Zastosowanie prefabrykatów podnosi parametry przeciwpożarowe budynku, co jest mile widziane podczas jego ubezpieczania. Dodatkowo można obniżyć koszty, stosując izolację termiczną ścian i dachu przy wykorzystaniu wełny mineralnej. Inną korzyścią wynikającą z tego rozwiązania jest szybki czas realizacji takiej inwestycji – zbudowanie hali o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych to okres zaledwie 6 miesięcy. Co więcej, to uniwersalne i wszechstronne budynki, które można dostosować do przechowywania różnego rodzaju towarów. W ostatnim czasie są one coraz bardziej pożądane ze względu na swój ekologiczny charakter. Jest to ważne głównie ze względu na rosnące ceny prądu i gazu, które stanowią ogromny problem dla współczesnych inwestorów. W tym celu wystarczy zastosować grubą izolację termiczną na ścianach i dachu, a także drzwiach, bramie czy świetlikach.

Więcej na: www.cermont.pl