Jak odbywa się produkcja uszczelek?

Maszyny produkcyjne. Samochody i motocykle. Drzwi i okna, a także sprzęt AGD i wiele innych urządzeń. Wszystkie te przedmioty do prawidłowego działania wymagają użycia profesjonalnych uszczelek. Te niewielkie elementy zabezpieczają bowiem przed wypływem płynów i amortyzują ewentualne uderzenia czy skutki wibracji. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, jak produkowane są uszczelki, przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Produkcja uszczelek samochodowych i innych krok po kroku

Zacznijmy od tego, że powyższe produkty tworzone są z różnych typów tworzyw sztucznych. Najczęściej odbywa się produkcja uszczelek gumowych oraz silikonowych, nieco rzadziej – tych z teflonu, pianki, grafitu czy ceramiki.

Jeśli chodzi o wersje gumowe, istnieje kilka procesów w których mogą być one wytworzone. Do pierwszego z nich niezbędna jest maszyna do produkcji uszczelek nazywana wytłaczarką. W niej wszystko zaczyna rozgrzania bazowego surowca i wytłoczenia go w formie wulkanizacyjnego sznurka. Tak przygotowany materiał w postaci płynnej przetłaczany jest do formy, w której to zyskuje on swój ostateczny rozmiar oraz kształt. Metoda ta jest bardzo szybka i daje duże możliwości jeśli chodzi o formy i wymiary. Dodatkowo tworzone tak elementy posiadają tolerancję wymiarów zgodną z normą ISO 3302 E2.

Producent uszczelek gumowych może korzystać także z wtryskarek. Zaletą tych maszyn jest duża szybkość pracy, a także możliwość stworzenia dużej ilości części mających identyczne parametry techniczne. W tym wypadku całość produkcji również zaczyna się od rozgrzania surowca – dochodzi do tego w dedykowanym ślimaku wtryskarki. Następnie materiał przekazywany jest do dedykowanych przewodów, poprzez które przemieszcza się do przygotowanych wcześniej form.

Ostatnie procesy, w ramach których odbywa się produkcja uszczelek pod głowice i tych wykorzystywanych w innych miejscach to formowanie prasami oraz sztancowanie (wycinanie). Plusem obu tych metod jest uniknięcie konieczności tworzenia dość drogich form. Jeśli chodzi o formowanie prasami, odbywa się ono przy udziale dwóch czynników – wysokiej temperatury oraz siły prasującej. Z kolei w sztancowaniu kluczem jest właściwie zaprogramowane urządzenie które dokładnie wycina uszczelnienia oraz otwory.

Dokładnie w ten sam sposób może przebiegać produkcja uszczelek silikonowych. Ostateczny wybór techniki wytwarzania zależy od parku maszynowego danej firmy oraz od wielkości zlecenia. Przy większych nakładach bowiem częściej bardziej opłacalne będą metody bazujące na formach (wytłaczanie czy wtryskiwanie), zaś przy mniejszych – decyzja może paść zwłaszcza na wycinanie czy formowanie za pomocą specjalistycznych pras.