Każdy z nas chciałby czuć się w zaciszu swojego domu bezpiecznie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, zastanawia się, co jeszcze można zrobić, aby zabezpieczyć budynek przed włamaniem. Zazwyczaj najsłabszym punktem każdego domu są drzwi. To właśnie przez nie najczęściej dostają się złodzieje do domu. Na jakie modele powinieneś postawić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego mienia?
Bezpieczne drzwi do domu, czyli jakie?
Aby zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem, należy postawić na solidne drzwi wejściowe, które posiadają certyfikowane rozwiązania antywłamaniowe. W zależności od klasy uniemożliwiają one sforsowanie skrzydła przez określony czas. Aby czuć się naprawdę bezpiecznie, ważne są nie tylko wysokiej jakości skrzydła, ale też solidne wykonanie innych elementów, takich jak okucia, zamki, wkładki, szyldy czy ościeżnica. Jak określa się antywłamaniowość drzwi? Poprzez klasy RC – wyróżnić można ich 4 poziomu. Na rynku dostępne są konstrukcje stalowe lub drewniane, w których znajdują się stalowe elementy. Przykładem porządnych drzwi są modele wypełnione płytową wiórową oraz wyposażone w stalowe pręty oraz poszycie z dwuwarstwowej blachy aluminiowej. A co powiedzieć na temat drzwi z przeszkleniami – czy są one bezpieczne? W przypadku drzwi antywłamaniowych, nie są to zwykłe szyby, ale modele, które uniemożliwiają złodziejom wybicie ich, a tym samym zapewniają domownikom pełne bezpieczeństwo.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo drzwi?
Aby uniemożliwić wejście do domu nieproszonym osobom, musisz zwrócić też uwagę na inne elementy drzwi – głównie okucia, czyli zamki i zawiasy oraz na ościeżnicę. Ta ostatnia powinna być stalowa z metalowym progiem. Najlepiej, jeżeli jest dodatkowo wyposażona w gniazda na bolce, które służą do ryglowania jej górnej i dolnej części. Okucia muszą skutecznie odpierać próby wyrwania lub wywarzenia drzwi – powinno ich być kilka, na przykład trzy. Przy zawiasach także umieszcza się bolce chowające się w ościeżnicy. Nie mniej ważne są zamki. Drzwi przeciwwłamaniowe powinny być wyposażone w dwa zamki lub jeden, który jest wielopunktowy. Zazwyczaj zamek montowany bezpośrednio w skrzydle w trakcie produkcji drzwi nie jest wystarczający, ponieważ bardzo łatwo go sforsować. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie, zastosuj zamek z antywłamaniową wkładką patentową, który posiada bolce antywyważeniowe. Innym dobrym rozwiązaniem są zamki nawierzchniowe – mogą być oparte na ryglach, łańcuchu lub zasuwie.