Budowa domu wiąże się z wieloma kosztami. Każdy inwestor, co oczywiste i zrozumiałe, dąży do ich minimalizacji – a to materiały budowlane zastąpi innymi, a to poszuka taniej ekipy budowlanej, która akurat ma wolny termin w kalendarzu. Ta tania ekipa może okazać się właśnie nie taka tanią, a koszty budowy mogą poszybować w górę, jeśli okaże się, że niska cena oznacza też słabą jakość usług.
Dobra ekipa, czyli jaka?
Dobra ekipa budowlana ma doświadczenie. Buduje od lat, zna zawód od podszewki, zetknęła się z wieloma problemami, wie jak je rozwiązać. Dobra ekipa ma wiedzę. Śledzi nowinki w branży, wie, jakie materiały może polecić i zastosować, umie z nimi pracować, zna najnowsze technologie budowy i jakie normy muszą być przestrzegane. Dobra ekipa sprawnie pracuje. Na placu budowy panuje porządek, logistyka działa bez zarzutu, względy bezpieczeństwa są zachowane. Taka ekipa cieszy się dobrymi ocenami inwestorów.
Jak i gdzie znaleźć dobrą ekipę?
Firm budowlanych jest dużo, na pewno znajdują się też w okolicy potencjalnego klienta. Warto o nich poczytać, poszperać, popytać. Warto sprawdzić, udać się na miejsce realizacji, zobaczyć jak pracują. Dobra ekipa zazwyczaj ma zapisany terminami kalendarz, ale jeśli jest naprawdę dobra, warto poczekać na wolny termin. W ostatnich czasach branżę budowlaną dotknęło spowolnienie gospodarcze – ekipy budowlane realizują zlecenia, ale nie ma ich tyle, żeby nie nadążali z pracą. Tę okazję mogą wykorzystać inwestorzy – ekipy budowlane zmuszone do konkurencji nie tylko zaoferują wysoki poziom usług, ale są bardziej skłonne do negocjacji.
Dlaczego wybór ekipy budowlanej jest tak ważny?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. W bardzo dużej mierze to od niej zależy czy wzniesiony budynek będzie pozbawiony usterek i wad – czy budowa ław fundamentowych zostanie wykonana prawidłowo, czy izolacja termiczna zostanie dobrze położona i czy nie powstaną mostki termiczne, czy ściany zostaną prosto postawione, czy dach zostanie właściwie zabezpieczony, czy wprowadzone zmiany projektowe nie wpłyną negatywnie na użytkowanie obiektu, itp., itd. Niektóre z tych błędów można poprawić i usunąć. Niestety, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, stratą czasu. Niektórych z tych błędów poprawić już się nie da.
Nie zawsze da się zaoszczędzić, nie zawsze warto. W przypadku obiektu, który ma służyć przez wiele lat i być bezpiecznym trzeba wiedzieć, gdzie ewentualnie kosztów szukać i gdzie je ciąć, żeby nie być jednym z tych, którzy żałują, że nie poszukali lepszych budowlańców.