Przezwajanie wirników silników komutatorowych

Tytułowy typ silnika elektrycznego spotkamy wokół nas bardzo często. Jego wersje o małej mocy używa się bowiem chociażby w takich domowych urządzeniach jak roboty kuchenne, odkurzacze, magnetofony, depilatory czy szczoteczki do zębów. W samochodach spotkamy je w napędach podnoszących szyby, a także tych gwarantujących działanie wycieraczek czy rozruszników.

 

Silniki komutatorowe o dużej mocy znajdują z kolei zastosowanie jako silniki trakcyjne do lokomotyw i tramwajów, napęd maszyn wyciągowych kopalnianych czy napęd walcarek. W obu wersjach (mocniejszej i tej słabszej) w przypadku awarii często wykonuje się przezwajanie silników komutatorowych. Możliwa jest też sama regeneracja komutatora. Jest to wyjście o wiele tańsze niż wymiana całego silnika, a gwarantujące często równie dużą efektywność co zakup nowego produktu.

Jak sprawdzić wirnik silnika komutatorowego?

By dobrze zbadać to, czy wirniki do silników działa odpowiednio, potrzebny jest specjalny typ elektromagnesu. Przykłada się go na wirnik, a następnie niezbyt szybko obraca. W tym samym czasie na wierzch przykłada się blaszkę o niedużej grubości. Gdy zacznie ona drgać – oznacza to zwarcie zwojowe w wirniku, które można zlikwidować poprzez ponowne nawijanie wirników.

Przezwajanie wirników komutatorowych w silnikach

By dane urządzenie mogło wykonywać obrotowe ruchy, częścią jego silnika musi być wirnik komutatorowy. Bez niego cały proces obrotu nie dojdzie do skutku. Jeśli w sieci elektrycznej nastąpi duże przepięcie lub gdy urządzenie po prostu mocno się przegrzeje, konieczne jest przezwojenie wirnika. Niestety, w razie awarii samego komutatora, naprawa komutatora wirnika nie jest możliwa – ten element w zdecydowanej większości przypadków wymienia się po prostu na nowy.

Przewijanie silników komutatorowych to rzecz wymagająca bardzo fachowej wiedzy i dużej precyzji. Zazwyczaj robi się to maszynowo, co gwarantuje pełną dokładność całego procesu. Taka naprawa silników komutatorowych jest praktycznie niemożliwa samodzielnie jeśli nie jesteśmy doświadczonym specjalistą.