Działanie pompy głębinowej

Posiadasz własne ujęcie wody (studnię), w której lustro wody stale znajduje się na poziomie ponad ośmiu metrów? W takiej sytuacji pompy głębinowe zdecydowanie nie spełnią swojej roli. Zamiast nich zdecyduj się na połączenie: pompy hydroforowe samozasysające oraz hydrofory, czyli ciśnieniowe zbiorniki mające za zadanie utrzymać właściwe, stałe ciśnienie w wodociągowych instalacjach.

Takie połączenia są bardzo wydajne i trwałe. Gdy jednak trafi nam się awaria hydroforu lub pompy, zaletą jest tu szybki, bezproblemowy dostęp do poszczególnych elementów układu oraz łatwość wymiany poszczególnych części.

Największą zaletą hydroforów i pomp ssących jest łatwy i szybki dostęp do elementów pomp i całego układu, dzięki czemu konserwacja i ewentualne naprawy są ułatwione. Co więcej, koszt budowy systemu i obsługi układu hydroforowo- pompowego jest niski, a rozwiązanie można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Hydrofory i pompy hydroforowe – naprawa

Pierwszym, najczęściej występującym w takich instalacjach problemem jest nieszczelność zbiornika przeponowego hydroforu. Może do niej dojść w skutek pęknięcia przeponowego worka, nieszczelności na jednym z zaworów lub opróżnienia poduszki powietrznej. Regeneracja hydroforu uszkodzonego w ten sposób to najczęściej wymiana wadliwego elementu na nowy. Dla osoby, która zajmuje się tym na co dzień, jest to stosunkowo prosta czynność. O tym, że musi zostać przeprowadzona pilna doszczelniająca naprawa hydroforu może świadczyć fakt, że pompa będzie się zdecydowanie za często włączała.

Również same pompy hydroforowe z silnikiem mogą się niespodziewanie popsuć. Tu w pierwszej kolejności również należy się skupić na sprawdzeniu oraz w razie konieczności wymianie uszczelnienia hydrauliki. Kolejna sprawa, której skutkiem jest pompa do hydroforu regeneracja, to dostanie się do wnętrza pompy takich zanieczyszczeń z wody, które posiadają właściwości szlifujące (na przykład piasku). W wyniku ich działania pojawiają się w wirnikach i bieżniach  nieduże wyszczerbienia obniżające ciśnienie, wydajność oraz zdolność zasysania w pompach.

Ostatni problem, który może nas mocno zaskoczyć także wtedy gdy kupiliśmy pompy hydroforowe używane, to uszkodzenie, przepalenie się ich silników będące skutkiem zalania czy przepięć w instalacji elektrycznej. Konieczne jest wtedy przezwojenie uzwojeń silnika, a przy okazji sprawdzenie jego łożysk.