Co to jest wyważanie wirników pomp

To, że wirnik urządzenia nie jest dobrze wyważony, poznajemy przede wszystkim po zbyt mocnej wibracji mechanizmu. W jej skutku dochodzi do przeciążeń oraz wstrząsów, one zaś prowadzą do zużycia maszyny w szybszym tempie, naruszenia jej mocowania oraz centrowania. Dlatego tak ważne jest, by od razu po pierwszym zauważeniu problemu przeprowadzić wyważanie wirników wentylatorów czy pomp. Dzięki temu skutecznie poprawimy rozłożenie ogólnej masy na wirniku i dokładnie skompensujemy wszelkie nieodpowiednie wyważenia. Takiej korekcji dokonuje się poprzez odejmowanie lub dodawanie materiału wirnika. Na końcu tego procesy suma odśrodkowych sił i niewyważeń powinna mieć bardzo małą wartość.

Czym się różni niewyważenie dynamiczne i statyczne?

Zacznijmy od omówienia tego, czym jest niewyważenie statyczne. Możemy o nim mówić wtedy, gdy oś wirnika oraz jego główna, centralna oś bezwładności są względem siebie równoległe. Spotyka się także niewyważenie quasi-statyczne czyli to, w którym główna, centralna oś bezwładności przetnie oś wału w miejscu innym od głównego środka ciężkości. Kolejny rodzaj to niewyważenie momentowe – tu dochodzi do przecięcia osi wału idealnie w punkcie ciężkości. Ostatnim z typów jest dynamiczne niewyważenie. Dochodzi do niego w sytuacji, w której główna centralna oś bezwładności jest nierównolegle przesunięta względem osi wału, przez co jej nie przecina.

Wyważanie wirnika – jak je przeprowadzić?

Powyższy proces ma doprowadzić do tego, że każda część wirnika będzie zabezpieczona przed zatarciem i innego typu uszkodzeniami. Dzięki temu parametry maszyny oraz jej ogólna żywotność będą wzmocnione. Co ważne, tego działania nie powinno się przeprowadzać samodzielnie, ręcznie. Niezbędne są tu maszyny do wyważania wirników oraz fachowa wiedza osób je obsługujących. Urządzenia do wyważania wirników mogą mieć postać sprzętów stacjonarnych, ale też mobilnych, dzięki którym możemy zaprosić specjalistę do siebie zamiast zawieźć do niego nasz wirnik.