Pierwsze filtry służyły w czasach starożytnych uzdatnieniu wody do picia. Były proste, nieskomplikowane, ich efektywność dyskusyjna. Dziś mamy filtry wysoce efektywne, które towarzyszą nam w wielu dziedzinach życia – są w systemach wentylacyjnych domów, w oczyszczaczach powietrza, w samochodach, są w papierosach, w ekspresach do kawy, dzbankach filtrujących, są w maszynach, odkurzaczach, w lodówkach, na dachach firm produkcyjnych. Pełnią dość istotną rolę – stanowią barierę dla substancji niepożądanych. Ponieważ w większości przypadków są ukryte przed naszym wzrokiem, nie zawsze sygnalizują zużycie, często zapominamy o ich wymianie.
Dlaczego trzeba wymieniać filtry?
Każdy filtr ma określoną żywotność – np. obliczono, że pewne filtry do dzbanków zawierające węgiel aktywny pełnią swoją funkcję przez 50 cykli. Po przelaniu przez niego określonej ilości wody, powierzchnia filtrów jest na tyle zanieczyszczona, że filtr przestaje być efektywny. To oznacza, że pijemy nieoczyszczoną wodę, wdychamy zanieczyszczone powietrze, że odkurzacz traci moc, a do podzespołów maszyny przedostają się jej najwięksi wrogowie – wilgoć i kurz. To oznacza, że zapchany filtr staje się siedliskiem bakterii, grzybów i pleśni, które mają fatalny wpływ na zdrowie człowieka – przekonać się o tym mogą najszybciej właściciele samochodów z klimatyzacją, która nie była serwisowana i poddawana czyszczeniu. Katar, drapanie w gardle, zaczerwienione spojówki to najlżejsze z konsekwencji.
Jak często wymieniać filtry?
Tak często, jak zaleca producent (np. masek antysmogowych zaleca wymianę filtrów HEPA co tydzień przy codziennym użytkowaniu przez 8 godzin). To on jest w posiadaniu szczegółowych badań i wiedzy jak długo zastosowany filtr będzie skutecznie chronił np. drogi oddechowe przed dostępem szkodliwych pyłów i rakotwórczych substancji.
Działalność człowieka sprawiła, że zanieczyszczone są wody, gleby, powietrze. Funkcjonowanie w takim środowisku sprawia, że nasze organizmy stają się słabsze, bardziej podatne na zachorowania, że rośnie śmiertelność na niektóre choroby (układu oddechowego, układu krążenia). Konieczność ochrony przed szkodliwymi substancjami oznacza stosowania filtrów. A one żeby nas chroniły, albo delikatne wnętrza maszyn lub urządzeń muszą być najwyższej jakości i muszą być wymieniane. Wiąże się to z kosztami (czasem wymiana wymaga wizyty specjalisty, czasem filtry nie kosztują mało), ale tam, gdzie chodzi o zdrowie, o kosztach tego rzędu się nie powinno dyskutować.