Rodzaje włóknin klejących

Pewien klej stał się bardzo znany z powodu błyskawicznego czasu działania i wysokiej sile łączenia. Niestety, nie zawsze i wszędzie można go zastosować. Tam, gdzie zachodzi konieczność klejenia dużej powierzchni, tam gdzie połączyć trzeba gładkie i różne powierzchnie, ale także tam, gdzie trzeba elementy ustabilizować i usztywnić stosuje się włókniny klejące.

Zalety klejących włóknin

Niektóre z nich są bardzo cienkie i posiadają zwiewną, delikatną strukturę i z tego powodu otrzymały nazwę mgiełka klejąca. Ze względu na dobrą siłę klejenia i łatwą możliwość usunięcia  bez pozostawiania resztek kleju wykorzystywane są m.in. do podklejania różnego rodzaju tkanin, w tym firan, do zabezpieczenia szwów w odzieży, osłony brzegów przed strzępieniem, do nakładania aplikacji, w produkcji poduszek. Niektóre z nich posiadają mocniejszą strukturę, lecz w dalszym ciągu można je ręcznie urwać i szybko zaaplikować. Jeszcze inne mają strukturę mocną i są wykorzystywane są np. w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym. Niezależnie od tego jaką strukturę posiadają włókniny, wszystkie charakteryzują się równomiernym i stałym rozłożeniem gramatury kleju, co sprawia, że połączenie jest mocne i trwałe, a sama czynność łączenia różnych materiałów przebiega w sposób czysty, szybki i łatwy. Większość klejących włóknin charakteryzuje się dużą elastycznością.

Rodzaje włóknin klejących

Wśród włóknin klejących spotykamy takie, które posiadają warstwę kleju z jednej strony. Jednostronnie klejące fizeliny, bawełny, włókniny syntetyczne służą zabezpieczeniu, uszczelnieniu, ochronie (naklejając włókninę chroni się tymczasowo podłogi i schody), usztywnieniu, połączeniu dwóch powierzchni. Włókniny z dwiema warstwami kleju (może być z każdej stronny inny, lecz zawsze o wysokiej sile przyczepności) są bardzo trwałe i świetnie sprawdzają się podczas montażu, aplikacji, łączenia folii i innych tworzyw sztucznych, skóry, tkanin, papieru. Warstwę nośną kleju stanowią różne materiały tj. bawełna, filc, fizelina, płótno, poliester. Włókniny klejące dostępne są w różnych rozmiarach i gabarytach – można je nabyć w postaci taśm, arkuszy, rolek.

Wysoka trwałość i błyskawiczna aplikacja sprawiła, że włókniny klejące znalazły szerokie zastosowanie i znajdują się niemal w każdym domu, biurze, pracowni krawieckiej. Trudno się dziwić – gdy zajdzie potrzeba wystarczy ją urwać lub uciąć w pożądanym rozmiarze i kształcie i już można tworzyć wspaniałe ozdoby ubrań albo coś podkleić i zażegnać katastrofę.

Więcej informacji o włókninach klejących znajdziesz na: www.biurobis.pl