Czasem nie ma innego sposobu na połączenie dwóch elementów niż ich sklejenie. Czasem do trudno dostępnych miejsc nie dotrze stopka maszyny, czasem chodzi o trwałość łączenia, czasem o to, by nie zabrudzić powierzchni. W takich wypadkach może się przydać mgiełka klejąca.
Czym jest mgiełka klęjąca?
Mgiełka klejąca to jedna z klejących włóknin. Tworzy ją najczęściej fizelina z równomiernie rozłożonym po jednej lub obu stronach klejem termoplastycznym. Jej charakterystyczną cechą, jak na mgiełkę przystało, jest delikatność, subtelność, lekkość, ale oprócz tego przepuszczalność powietrza, odporność na działanie wody, czynników chemicznych (ubrania czy inne rzeczy, gdzie zastosowano mgiełkę można poddawać praniu w temperaturze do 60 stopni Celsjusza lub praniu chemicznemu).
Gdzie wykorzystuje się mgiełkę klejącą?
Klejenie mgiełką oznacza klejenie łatwe, miękkie, elastyczne. Ogromna jej zaletą jest łatwość, czystość i wydajność aplikacji, a także możliwość zastosowania do różnego typu materiałów. Mgiełka bez żadnych śladów łączy różnego rodzaju tkaniny, dzianiny, włókniny, skórę naturalną, papier, karton, pianki, tworzywa sztuczne, PCV. Stanowi doskonałe i mocne spoiwo dla materiałów grubych (aksamit), twardych oraz cienkich, delikatnych (tiul). Z powyższych względów po mgiełkę sięga przemysł bieliźniarki, przemysł medyczny (opatrunki), przemysł odzieżowy (zabezpieczanie krawędzi przed strzępieniem, wzmacnianie dziurek na guziki, dekoltów, podwijanie spodni, rękawów, przyklejanie aplikacji oraz drobnych elementów do odzieży), przemysł obuwniczy, przemysł tekstylny (usztywnienia przelotek w firankach, przemysł motoryzacyjny, sięga po nią branża artystyczna i rzemieślnicza.
Jak używać mgiełki klejącej?
Cieniutka fizelina dostępna jest w arkuszach i rolkach o różnych rozmiarach, w gramaturach od 4g/m2 do 100g/m2. Mgiełka klejona z dwóch stron zazwyczaj nie posiada warstwy zabezpieczającej, zatem zanim przystąpimy do dalszych czynności, należy od razu położyć ją między dwie warstwy materiału. Do łączonych powierzchni należy przyłożyć i docisnąć na parę chwil żelazko nagrzane do ok. 130 stopni Celsjusza. Nie należy używać przy tym pary.
Gdzie kupić mgiełkę klejącą?
Mgiełkę w ofercie sprzedaży posiadają pasmanterie oraz sklepy stacjonarne i internetowe oferujące tekstylia, produkty dla artystów i rzemieślników.
Niewidoczna, lekka, trwała, miejscowo zmieniająca właściwości materiału – mgiełka klejąca wykonuje świetną robotę. Niejedna krawcowa już nie wyobraża sobie bez niej pracy. I trudno się temu dziwić.