Zastanawiając się nad tym, czym ocieplić górną część swojego domu, coraz więcej osób stawia na piankę PUR. Wszystko między innymi dlatego, że jest to produkt o niewielkiej wadze, który nie obciąża konstrukcji naszego budynku. Do tego dochodzą takie zalety jak doskonała przyczepność, bardzo wysoka trwałość na uszkodzenia mechaniczne, zapewnienie wieloletniej termoizolacji obiektu oraz bezpieczeństwo dla alergików. Gdy jednak materiał jest już wybrany należy zadbać o przygotowanie poddasza do ocieplenia pianką. Jak powinien się odbyć ten proces? O czym musimy pamiętać w jego trakcie? Jak długo czasu on zajmie? Przeczytaj i dowiedz się tego wszystkiego.
Izolacja poddasza pianką – co zrobić wcześniej
Warto wiedzieć o tym, że zanim zabierzemy się za ocieplanie poddasza pianką poliuretanową musimy zakończyć wszelkie prace dekarskie. Pokrycie dachowe musi znajdować się na przeznaczonym miejscu, również tworzenie opierzenia powinno być zakończone. Tak samo zresztą deskowanie z membraną i papą oraz izolacje wentylacyjne i okna dachowe – dopiero wtedy, gdy kierownik budowy potwierdzi zamknięcie wszystkich tych etapów, możemy zacząć działać dalej. Skąd taka kolejność? Wszystko dlatego, że gdybyśmy wcześniej zrobili ocieplanie poddaszy pianką, późniejsze ewentualne poprawki w poszyciu dachowym byłyby o wiele trudniejsze w wykonaniu.
Czy to wszystko o co musimy zadbać zanim zostanie stworzona izolacja poddasza pianą PUR? Niestety nie. Jako, że w procesie ocieplania górnych stref domu korzysta się zazwyczaj z otwartokomórkowych, paroprzepuszczalnych pian, zanim nałożymy omawiany materiał powinniśmy zakończyć wszystkie mokre prace we wnętrzu. Zalicza się do nich przede wszystkim układanie podłogowych podkładów oraz tynkowanie. Musimy poczekać, aż każda z tych warstw pozbędzie się technologicznej wilgoci.
Kolejny fundamentalny etap praz to zmierzenie poziomu wilgotności, jaki w danym momencie ma więźba dachowa. Wykonuje się go za pomocą profesjonalnego wilgotnościomierza. By poprawne ocieplanie poddasza pianką PUR było możliwe, wartość ta powinna się znajdować na poziomie niższym niż 15%. Gdyby była wyższa, późniejsze warstwy schły by o wiele wolniej co mogłoby doprowadzić nawet do pojawienia się bardzo niechcianej pleśni.
By pianka ocieplająca poddasze trzymała się dobrze w każdym punkcie, należy wypełnić wcześniej styropianem otwarte miejsca takie jak strefy obwodowe, w których dach nie styka się bezpośrednio ze ścianą domu. Dalsze kroki to przymocowanie wieszaków do krokwi oraz stworzenie całej konstrukcji sufitu, w tym także ułożenie rekuperacji czy instalacji elektrycznej. Na koniec zostaje już nam tylko zabezpieczyć powierzchnie takie jak okna czy kominy oraz – jeśli temperatura we wnętrzu jest niższa niż 15 stopni – odpowiednio ogrzać pomieszczenie za pomocą odpowiednich nagrzewnic. Dopiero teraz można zabrać się za piankowe ocieplenie poddasza. Zadbanie o to, by każdy z powyższych kroków przygotowań został dokładnie spełniony da nam pewność, że przygotowana izolacja będzie nam służyła naprawdę długi czas.
Profesjonalne ocieplenia pianą od www.izoconcept.pl